Nejen stříkačky, polévky a drogy – hlavně lidské příběhy

[27.2.2012] Rozhovor byl i v roce 2011 základním nástrojem práce s uživateli drog. Ale nejen o tom byl loňský rok.

    „Všímám si u sebe, že my jako pracovníci s uživateli drog máme někdy tendenci vidět naši práci přes počet vyměněných stříkaček, počet hodin kdy se pohybujeme v terénu či množství polévek, které jsme poskytli. Přitom to nejzásadnější, což má zřejmě největší přínos, jsou rozhovory s jednotlivými lidmi, kterým se drogy dostaly do života“, shrnuje své pocity vedoucí Kontaktního a poradenského centra v oblasti drogové problematiky Mgr. Josef Soukal.
    V loňském roce se program dostal nově do kontaktu s řadou mladých lidí, kteří s tzv. tvrdými drogami experimentují. Anebo užívají sice daleko rozšířenější a tolerovanější marihuanu, ale zato velmi intenzivně. Což ve výsledku může znamenat stejné riziko. „Tyto lidi potkáváme nejen ve Žďáře nad Sázavou, ale v podstatě ve všech městech okresů Žďár nad Sázavou a Havlíčkův Brod, kam v rámci Terénního programu jezdíme. S těmito mladými se bavíme o jejich životních příbězích, starostech i radostech. Zjišťujeme, co vše je za tím, že dnes aktivně konzumují konopí či experimentují s pervitinem. Bavíme se s nimi o tom, jak jinak by bylo možné řešit jejich spletité problémy, které často s užíváním úzce souvisí. A právě vztah a rozhovor je často to jediné, a přitom zásadní, co může vést ke změně.“, popisuje specifickou část klientely terénní pracovník Barbora Hynková, DiS.
     V roce 2011 došlo v programu oproti dvěma předchozím rokům k nárůstu ve většině základních sledovaných parametrů. Program osobně využilo celkem 110 uživatelů drog, zprostředkovaně však až 180 osob užívajících drogy. Nárůst byl také zřejmý u počtu kontaktů s uživateli služeb, počtu předaných informací či vyměněných injekčních setů. V uplynulém roce navíc došlo k rozšíření Terénního programu do celkem čtyř nových měst okresu Havlíčkův Brod.
     „Radost máme také z toho, že našich služeb využívají více i rodiče. Jedná se například o situace, kdy rodič zjistí, že jeho dítě užívá marihuanu či se začíná chovat „nenormálně“. Vnímáme, že to je pro rodiče bez informací a zkušeností obtížná situace a proto jim nabízíme diskrétní a bezplatnou možnost ji probrat v příjemném prostředí Kontaktního centra.“, říká k možnosti rodinného poradenství Bc.Markéta Kristlová, sociální pracovnice Spektra.